نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

اجرای اصل 44 در شهرستان باید با برنامه و فراهم نمودن زیرساخت های لازم همراه باشد

اجرای اصل 44 در شهرستان باید با برنامه و فراهم نمودن زیرساخت های لازم همراه باشد


رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی بافق ؛

علی اصغر نوری شادکام رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بافق با اعلام این خبر گفت با توجه به ابلاغ سیاستهای کلی اصلی 44 توسط مقام معظم رهبری شرایط مناسبی برای واگذاری برخی از امور در معادن بزرگ و راه آهن به بخش تعاون در قالب تعاونیهای فراگیر و توسعه عمران شهرستان فراهم گردیده است .

نوری شادكام در ادامه گفت شهرستان بافق با دراختیار داشتن کلکسیونی از معادن بزرگ و کوچک رتبه بالائی در تولید و استخراج  انواع مواد معدنی در استان  و کشور دارد که تعاونیها میتوانند بعنوان یک بخش اقتصادی توانمند هم در عرضه امور پیمانکاری و هم مشارکت در امر تولید منشا خدمات باشند البته در بحث امور پیمانکاری تعداد قابل توجهی تعاونی در سطح شهرستان فعال و دارای سابقه کاری درخشان میباشند  . در حوزه راه آهن هم به دلیل قرارگرفتن در چهارراه ریلی وضعیت کار همانند معادن مناسب مي باشد.

وی گفت اجرای اصل 44 در حوزه معادن و راه آهن در شهرستان بافق که شهری کارگری است بایستی با برنامه و  فراهم نمودن زیر ساختهای لازم از جمله راه اندازی کارگاههای بزرگ جوار معدنی و ريلي همراه باشد .

 رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بافق اظهاراميدواري کرد با توجه به فراهم گردیدن فرصتهای شغلی بسیار در شهرستان در سالهای اخیر که به واسطه انجام ساخت و سازهاي مسكن مهر ، شروع عملیات گاز رسانی در داخل شهرستان و مسیر انتقال آن و در آینده ای نزدیک واگذاری بیش از 10 هزار انشعاب خانگی و صنعتی ، خارج شدن شهرستان از بن بست، توسعه مراکز آموزش عالی  و انجام سرمایه گذاری های جدید در معادن و راه آهن و نیز برنامه حمایتی جدید دولت در بخش کشاورزی در قالب طرح کشاورزی مهر كه امکان بهره برداری متقاضیان طرحهای کارآفرینی کشاورزی را فراهم نموده و نیز تسهیلات پرداختی صندوق مهر امام رضا(ع) و کمیته امداد حضرت امام خميني (ره)و سایر موسسات مالی دیگر كه همگی مبین اقدامات ارزنده دولت در جهت رفع محرومیت و ایجاد اشتغال در شهرستان بوده ، انتظار مي رود جوانان جوياي كار با استفاده از اين ظرفيتها و فرصتها در جهت رفع مشكل اشتغال اهتمام ورزند تا انشاءا... شاهد رفع مشكل بيكاري در شهرستان باشيم.

وي نگاه غالب جوانان جویای کار در شهرستان را فقط معطوف به اشتغال در سنگ آهن دانست و گفت عملاً جویندگان کار در  شهرستان به دیگر فرصتهای شغلی بی اعتنا می باشند و کمتر به یادگیری مهارتهای لازم و ضروری سایر فرصتهای شغلی توجه می نمایند به همین دلیل شرکتها مجبورند نیروی متخصص خود را از خارج شهرستان تامین کنند که همين موضوع نيزبعضاً مورد اعتراض مردم قرار میگیرد .به عنوان مثال كمبود نیروی متخصص ، بویژه راننده ماشین آلات معدنی درحال حاضر هم از مشكلات  بسیاری از شرکتهای پیمانکاری  محسوب مي گردد .عدم وجود نیروی فنی جهت ساخت و ساز های انبوه در شهرستان از مهمترين دلايل تاخير پروژه مسكن مهر در شهرستان بوده و الان هم بدلیل عدم وجود شرکتهاو نیرو های توانمند در عرضه خدمات گاز، استقرار شرکتهای خارج از شهرستان جهت ارائه خدمات گاز رسانی کلیدخورده و باز هم این فرصت اشتغال از دست متقاضیان بومي خواهد رفت.

رئيس اداره تعاون،كار و رفاه اجتماعي شهرستان بافق گفت: با توجه به اينكه امسال سال دوم بهره مندی متقاضیان استفاده از بند (و) ماده 80      (کمک بیمه ای دولت ) برای کارگاهها میباشد گفت تمام کارگاههایی که دارای مجوز فعالیت از مراجع رسمی بوده و طی یکسال قبل از درخواست استفاده از تخفیف حق بیمه سهم کارفرما ،کاهش نیرو نداشته و در زمان درخواست حداقل یک نفر نیروی بیمه شده داشته باشند میتوانند با استخدام نیروی بیکار ثبت نام شده در مراکز کاریابی شهرستان از این تخفیف بيمه اي استفاده نمایند .

نوری شادکام  خاطر نشان کرد از مهمترین مشکلات حوزه کار شهرستان وجود قراردادهای موقت کاری و عدم پرداخت بعضاً حق و حقوق کارگران توسط  شرکتهای پیمانکار که کار دست چندم تحویل میگیرند عنوان کرد و گفت بایستی کارفرمایان بر روند اجرای قراردادها نظارت بیشتری اعمال نمایند تا برای کارگران و خانواده های آنان مشکلی بوجود نیاید وی عدم تعیین تکلیف بیش از 2000 نفر از کارگران شركتهاي منطقه درخصوص تبدیل وضعیت راعنوان کرد و گفت دراین خصوص بخشنامه هئیت محترم وزیران تکلیف دستگاههای اجرائی را بوضوح بیان کرده و لیکن مقاومت دستگاهها مانع تحقق خواسته کارگران می باشد.

وی تعطیلی تنها واحد تولیدی شهرستان (کاشی زمرد) و بلاتکلیفی بیش از 300  نفرازکارگران مجموعه را از مشکلات دیگر حوزه کار شهرستان عنوان کرد و اظهار اميدواري نمود كه با مساعدت مسئولين استان و شهرستان ، این سرمایه گذاری انجام شده و با احیاء مجدد ، سهامداران امیدوار و کارگران به کار خود بازگردند .

همچنين وي تسریع در راه اندازی واحد های جوار معدنی بزرگ از جمله دو طرح فولاد شهرستان، طرح اگلومراسیون و گندله و طرحهای توسعه ای مجموعه راه آهن شهرستان را لازم دانست و گفت با بهره برداری از این طرح ها چهره شهر متحول ومشکل اشتغال مرتفع خواهد گردید .

نوری شادكام همچنین بررسی و نظارت بر کارگاههای کوچک و بزرگ شهرستان  و پیگیری رعایت مسایل حفاظت فنی توسط آنها ، انجام امور بازنشستگی پیش از موعد در شهرهای بافق و بهاباد و بررسی حوادث ناشی از کار ، پیگیری عدم اشتغال اتباع بیگانه را از مهمترين وظایف حوزه بازرسی عنوان کرد و گفت در 4 ماهه اول سال جاری بیش از 60 مورد پرونده بازنشستگی در مشاغل سخت و زیا ن آور بررسی و 200 مورد بازرسی ادواری و موردی انجام گردیده .

وي گفت: درحوزه روبط کار نیز رسیدگی به شکایات فی مابین کارگران و کارفرمایان و ایجاد زمینه سازش و تفاهم بین طرفین ،گسترش تشکلهای کارگری از جمله انتخاب نماینده کارگران، تشکیل شورای اسلامی کار ایجاد و گسترش شوراهای سازش و راهنمائی درخصوص قانون کار جهت پیش گیری از شکایات را از مهمترین وظایف حوزه روابط کار اداره برشمرد.

نوری شادکام درخصوص آخرین روند اجرای مسکن مهر در شهرستان بافق گفت با توجه به پاره ای از اختلافات فی مابین تعاونی و پیمانکار با جلساتی که در شهرستان و مرکز استان برگزار شد تفاهم لازم بین دو طرف حاصل و در نتیجه با پیگیری افزایش وام از مبلغ 200 میلیون ریال به 250 میلیون ریال ، کارگاه در حال حاضر به شکل مطلوب فعال می باشد وامیدواریم در آینده نزدیک تمام 312 واحد فاز اول به متقاضیان تحویل گردد. در شهرستان بهاباد نيز از 45 واحد فاز اول 15 واحد به متقاضيان تحويل گرديد و مابقي در آينده اي نزديك تحويل و فاز دوم كه 21 واحد مي باشد بصورت صنعتي در حال اجراست.

وی در خصوص مجموعه ورزشی کارگران شهرستان بافق که از مصوبات دور دوم سفر ریاست محترم جمهوری میباشد نيز گفت به منظور ایجاد نشاط و شادابی در جامعه کارگری این مجموعه در سه فاز شامل سالن چند منظوره ،مجموعه ورزشي روباز و زمین چمن با پیست دومیدانی مي باشد كه سالن چند منظوره اين پروژه با 50 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست.

رئيس اداره تعاون،كار و رفاه اجتماعي شهرستان بافق اظهار داشت : برای اجرای سالن چند منظوره تاکنون 3800 میلیون ریال هزینه انجام شده و برای تکمیل كل مجموعه بالغ بر 14 میلیارد ریال اعتبار دیگر مورد نیاز هست. وی مهمترین رویکرد اداره در حوزه تعاون در سال جاري را تشکیل تعاونی فراگیر ،سهامی و توسعه و عمران شهرستان عنوان کرد و گفت تشکیل این تعاونیها بجای تعاونیهای متعارف به منظور رسيدن به جايگاه 25 درصدي بخش تعاون در اقتصاد در اولویت کاری این اداره قرارگرفته ، البته انجام فعالیتهای آموزشی ،تعیین تکلیف تعاونیهای راکد و دردست اجرا  اجراي طرح آماري مشخص كردن حسابهاي اقتصادي بخش تعاون در سال جاري ، نظارت بيشتر بر واحدهاي تعاوني و تلاش در جهت تحقق شعار سال مقام معظم رهبري كه همانند سالهاي اخير بر اهميت ايجاد اشتغال ،حمايت از كار و سرمايه ايراني تاكيد شده از اولويت هاي ديگر كاري مجموعه اداره تعاون،كار و رفاه اجتماعي شهرستان مي باشد.