نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

اجغه زني بافق ثبت ملي مي شود

اجغه زني بافق ثبت ملي مي شودبه گزارش روابط عمومي فرمانداري بافق ؛ فرماندار بافق در نشستي كه با مدير كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري يزد برگزار شد با تأکید به اینکه میراث فرهنگی شهرستان  سرمایه ای ارزشمند و گرانبها است خاطر نشان کرد: حفظ و احیای این میراث های گرانبها وظیفه ای است که تنها با همت و همدلی مردم و مسئولان به دست خواهد آمد.

سيد مهدي طلايي مقدم با بیان اینکه صنعت گردشگری فرصتی برای رسیدن به توسعه پایدار در شهرستان مي باشد، افزود : امروزه همه صاحبنظران و کارشناسان معتقدند صنعت توریسم جزء سه صنعت اول جهان به شمار می رود و از اینرو نقش کلیدی در توسعه اقتصادی ، اجتماعی ،‌فرهنگی و ... هر کشور و منطقه ای دارد.

وي با اشاره به تدوين سند توسعه شهرستان براساس چهار محور اصلي گفت : حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري به عنوان یک هدف مهم و مبنای توسعه و پیشرفت شهرستان در سند چشم انداز شهرستان بافق در نظر گرفته شده است.

طلايي مقدم در ادامه با توجه به ظرفيت هاي ويژه شهرستان بافق در حوزه مذهبي و فرهنگي گفت : اجراي مراسم اجغه زني به عنوان يكي از مراسمهاي عزاداري ، داراي سابقه ديرينه و اختصاصي مي باشد كه مي تواند به عنوان يك اثر ملي ويژه شهرستان بافق ثبت شود.

فرماندار بافق با تاكيد بر بازديد ميراث از روستاهاي شهرستان و مشاهده آثار تاريخي و گردشگري ، خواستار بهسازي ، مرمت و ثبت آثار روستايي شد.

گفتني است در پايان در خصوص ثبت برخي از آثار تاريخي و گردشگري در روستاها ، معرفي بناهاي تاريخي و مذهبي شهرستان و جلب توجه مردم و مشاركت در ثبت منازل و بافت هاي تاريخي تبادل نظر و تصميم گيري شد.