نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

افق کرسی‌های آزاداندیشی آینده روشنی دارد

افق کرسی‌های آزاداندیشی آینده روشنی دارد


سرپرست فرمانداری در شورای فرهنگ عمومی بافق بیان کرد:

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق، حجت‌الاسلام سید جواد سلیمانی در جلسه شورای فرهنگ عمومی بافق با تأکید بر ضرورت توجه به نحوه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها اظهار داشت: مدیریت و سمت و سو دادن به کرسی‌ها باید در راستای حفظ وحدت و جلوگیری از هرگونه تخریب و ایجاد اختلاف باشد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه افزود: نفس این کار بسیار ارزشمند است و مقام معظم رهبری نیز با توجه به اشراف کاملی که بر روی مسائل سیاسی کشور دارند، این موضوع را مطرح کردند اما اجرای آن باید به درستی و بر اساس دیدگاه مقام معظم رهبری صورت گیرد.

سلیمانی همچنین با بیان اینکه چه کسانی عهده‌دار اجرای این کرسی‌ها هستند، خاطرنشان کرد: مجری و داور نقش مهمی در کنترل جلسه دارند و تسلط به موضوع برای مدعو، گرداننده و داور از ضروریات است همچنین در انتخاب موضوع، زمان اجرای آن نیز باید دقت شود.

امام جمعه بافق با اشاره به اهمیت موضوعات انتخابی برای این کرسی‌ها بیان کرد: موضوعات برای جلسات کرسی تفکیک و از قبل اطلاع‌رسانی شود و موضوعات در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و ... به دانشجویان ارائه شود.

سرپرست فرمانداری بافق نیز در این نشست با اشاره به ظرافت برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی اظهار داشت: در کرسی‌های آزاداندیشی دانشگاه‌ها، همواره نکات ظریفی وجود دارد که هم دانشجویان و هم مجریان این کرسی‌ها باید با آگاهی و هوشیاری به آن توجه کنند.

علیرضا صمدی افزود: دشمنان با برنامه‌ریزی و نفوذ در قشر دانشجو قصد دارند ذهن جوانان را مغشوش کنند که می‌توان با برگزاری کرسی‌ها، جوانان را به اندیشیدن عادت داد و از این موضوع آگاه کرد.

وی به افق وسیع کرسی‌های آزاداندیشی اشاره کرد و یادآور شد: افق کرسی‌های آزاداندیشی آینده روشنی دارد اما در نحوه برگزاری و اجرایی کردن امر رهبری دقت و تأمل زیادی لازم است.

سرپرست فرمانداری بافق تصریح کرد: در این کرسی‌ها برگزارکننده، انتخاب موضوع، چگونگی برگزاری، تسلط مجری و داور بسیار مهم است و نباید به شکلی باشد که در نهایت به سئوالات جواب داده شوند نه اینکه شبهاتی نیز اضافه شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی بافق نیز در این جلسه با اشاره به نکاتی در زمینه ضرورت اجرای صحیح کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها اظهار داشت: آیین‌نامه کلی کرسی‌های آزاداندیشی ویژه دانشگاه‌ها، توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده و از تاریخ 14 اسفندماه سال 89 به اجرای آزمایشی گذاشته شده است.

عذرا کریمی افزود: طی کنکاش صورت گرفته، اگر دانشگاهی در اجرای کرسی‌ها موفق نبوده است، به دلیل ابهام در موضوع انتخابی، عدم توان مدیریت خوب جلسات و به وجود آمدن حواشی و عدم استقبال دانشجویان بوده است.

رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی بافق بیان داشت: در کنار این مسائل آنچه برگزارکننده باید در نظر بگیرد، انتخاب صحیح هیئت داوران، مجری، مکان و زمان و ... در تعیین موضوعات افکار دانشجویان هر دانشگاه ضروری است.

کریمی تصریح کرد: پرهیز از موضوعات تقلیدی، در نظر گرفتن عرف شهر و فضای مذهبی آن به ویژه در شهرستان‌هایی همانند بافق، می‌تواند در انجام صحیح و شایسته کرسی‌های آزاداندیشی در شهرمان با توجه به اهمیت موضوع تأثیرگذار باشد.

در این نشست هر یک از اعضا، پیرامون نحوه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه، ایجاد انسجام و وحدت در اجرای کرسی‌ها و جلوگیری از تخریب شخصیت‌ها، دعوت از اساتید صاحب‌نظر و توانمند، نیازسنجی مخاطبان، تعیین گروه نظارت بر کرسی‌ها و ... باهم تبادل‌نظر کردند و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شد.