نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

امام جمعه بافق: میراث فرهنگی و آثار تاریخی جز فرهنگ دینی و اسلامی ماست .

امام جمعه بافق: میراث فرهنگی و آثار تاریخی جز فرهنگ دینی و اسلامی ماست .


امام جمعه بافق: میراث فرهنگی و آثار تاریخی جز فرهنگ دینی و اسلامی ماست .

      طی مراسمی بیست و دومین رستوران و چایخانه سنتی استان یزد در شهرستان بافق با حضور مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری،‌امام جمعه معزز و تنی چند از مسئولین شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفت .

در این مراسم امام جمعه بافق گفت: اماکن تاریخی بافق گواهی می دهد که این شهرستان یک قدمتی دارد که به دوره قاجاریه بر می گردد. متاسفانه خیلی از آثار ارزشمندی در این شهرستان بوده که به فراموشی سپرده شده و برخی از آنها تخریب گشته که در هرصورت احیا و نگهداری این اماکن نمایانگر فرهنگ و تمدن یک شهر حساب می شود.

در ادامه مهندس عزیز اله سیفی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری یزد گفت: امروزه آثار تاریخی نشان دهنده هویت یک منطقه است و بافق از دیرباز در مسیر باستانی ، کاروانرو و مهد تمدنهای غنی بوده که متاسفانه در دورانهای گذشته خیلی از این آثار تاریخی و تمدنها در اطراف بافق زیر خاکها مدفون شده و از دید عموم پنهان مانده است.

 وی افزود : این مجموعه آثار تاریخی عقبه ارزشمند شهرستان بافق را نشان می دهد که تا چه حد بوده و اگر این آثار از بین برود ما نمی توانیم ادعایی نسبت به تمدن غرب داشته باشیم.

  مهندس سیفی گفت: طبق آمار سازمان ملی یونسکو، یزد بعد از شهر ونیز ایتالیا دومین شهر تاریخی جهان نامیده که علت این امر سخت کوشی و قناعت پذیر مردم استان یزد را می رساند که در شرایط سخت و گرمای طاقت فرسای کویر تحمل کرده تا این استان در دل کویر بصورت نگینی در جهان بدرخشد.

 مدیر کل میراث فرهنگی استان خاطر نشان کرد: تاریخی قلمداد شمردن استان یزد باعث شده تا امروزه در دانشگاههای فرانسه معماری خانه های استان یزد بعنوان واحد درسی تدریس شود که این افتخاری برای استان یزد است.

وی با اشاره به صنعت گردشگری و توریستی گفت: بالاترین درآمد کشورها درآمد توریستی است حتی اگر این کشورها کشورهای صنعتی و بزرگ دنیا باشند .

گفتنی است این رستوران در یکی از خانه های قدیمی بافق که قدمت آن به دوره قاجاريه برمی گردد با مساحتی بالغ بر 270 متر مربع و براي مرمت و بازسازي وتغيير کار بري اين اثر تاريخي بالغ بر يک ميليارد و 400 ميليون ريال هزينه شده است که این امر باعث اشتغالزایی 12 نفر از جوانان این شهرستان شده است .