نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

انعقاد قرارداد احداث و بهره برداری تاسیسات فتضلاب شهری بافق

انعقاد قرارداد احداث و بهره برداری تاسیسات فتضلاب شهری بافق


با حضور مشاور وزیر رخ داد:

به گزارش روابط عمومی شرکت سنگ آهن مرکزی: محمد جواد عسکری مدیرعامل سنگ آهن مرکزی در حالی که حجه الاسلام سلیمانی امام جمعه بافق ، نوروزی معاونت استاندار ، رئیس سازمان آبفای استان یزد ، خاوری فرماندار ، رحیمیان رئیس هیئت مدیریه شرکت ، تفکری شهردار ، طلائی رئیس شورای اسلامی شهر ، طالعی رئیس آبفای بافق و تنی چند از مدیران و معاونین شرکت سنگ آهن وی را همراهی می کردند ، وارد سالن کنفرانس شرکت مهندسی آبفای کشور شد و مورد استقبال مهندس سید مهدی ثمره هاشمی مشاور وزیر و رئیس شرکت مهندسی آبفای کشور قرار گرفت تا در این جلسه یکی از بزرگترین پروژه های حیاتی شهر بافق تحت عنوان توافق نامه داد و ستد اجرای طرح انتقال و تصفیه فاضلاب شهری بافق فیمابین شرکت مهندسی آبفای کشور و شرکت سنگ آهن مرکزی امضاء و وارد فاز اجرایی شود.

در این قرارداد شرکت سنگ آهن با سرمایه گذاری و ایجاد تاسیسات، زمینه تصفیه فاضلاب شهری و استفاده از آب استحصال شده آن را به میزان ۷۰ تا ۱۰۰ لیتر بر ثانیه، در صنعت و کارخانه های جوار معدنی شرکت، فراهم می سازد.

شایان ذکر است در اردیبهشت سال ۹۱ تفکر و اندیشه استفاده از پساب و فاضلاب شهری شکل گرفت. ابتدا از مشاور فرپاک درخواست گردید مطالعات و برآورد اولیه را انجام دهد و بعد از آن مکاتبات لازم با شرکتهای بالادستی (تهیه تولید و سازمان ایمیدرو) جهت اخذ مجوزهای لازم بعمل آمد. کارشناسان سازمان بعد از برگزاری چندین جلسه با کارشناسان شرکت و بازدیدهای متعدد و بررسی میزان آب مورد نیاز و نیز بازدیدهای متعدد، ضرورت سرمایه گذاری جهت احداث فاضلاب شهری را تائید و ابلاغ نمودند و همزمان نیز مکاتبات لازم جهت هماهنگی با شرکت آب و فاضلاب استان یزد انجام گردید.

آب و فاضلاب استان همه گونه همکاری لازم در این خصوص را بعمل آورده و از طریق مشاور ذیربط، اقدامات لازم جهت بررسی و انجام مطالعات مهندسی صورت پذیرفت و پس از اخذ مجوزهای لازم، آب و فاضلاب کشور در اسفند ماه ۹۱ با اعلام فراخوان در روزنامه های کثیر الانتشار اقدام به اطلاع رسانی نمود. شرکت سنگ آهن نیز ضمن اطلاع و حضور در فراخوان نسبت به ارائه پیشنهاد خود جهت اجرای شبکه اقدام نمود. قابل ذکر است حسب مطالعات مشاور مربوطه، حجم سرمایه گذاری این طرح بالغ بر ۷۵ میلیارد تومان میباشد.

مدیر روابط عمومی شرکت در گفتگویی با خبرنگار ما ضمن اعلام این خبر ، به اهمیت اجرای این پروژه اشاره کرد و گفت: اجرای پروژه های جمعآوری، انتقال و تصفیه فاضلاب ، یکی از شاخص های مهم توسعه شهر بافق بوده که هم اکنون دوران گذر به قطب صنعتی شدن را پیش روی دارد و با شتاب قابل توجهی به سمت هدف نهایی خود در حرکت است.

حبیب حسن زاده پروژه امضاء توافق نامه طرح انتقال و تصفیه فاضلاب شهری را یکی از مهمترین طرح‌ های عمرانی منطقه در سال جاری برشمرد و افزود: نقش مدیریت و شرکت سنگ آهن مرکزی به عنوان اهرم اصلی و کاتالیزور اجرایی این طرح جایگاه خود را داشته و نمی‌توان آنرا نادیده گرفت.

وی در ادامه اظهار داشت: مدیریت شرکت سنگ آهن مرکزی برای تسریع اجرای طرح، قراردادی را با شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و سازمان آبفای استان یزد در قالب بیع متقابل منعقد کرده است که بر اساس آن هزینه اجرای پروژه فوق العاده مهم و ضروری فاضلاب شهری بافق را متقبل می‌شود تا پس از اجرای طرح مورد نظر ، در جهت حرکت طرح های صنعتی شرکت بمدت سی و پنج سال از پساب آن بهره برداری نماید. ارزش عظیم اجرای این طرح در مدیریت خدمات آب شهری از آنجا هویداست که در این میان اداره آبفای شهر هیچگونه هزینه ای برعهده ندارد و مزایای جنبی فراوانی نیز از قِبَل آن عاید شهر خواهد شد و شکی نیست که اجرا و بهره برداری از این طرح عظیم علاوه بر استفاده بهینه از پساب فاضلاب شهری در گردش چرخ های صنعتی در دست اقدام شرکت سنگ آهن مرکزی ، در بهداشت و حفظ محیط زیست شهر بافق نیز بدلیل بالا بودن سطح آب های زیر زمینی و خطر آلودگی این طبقات آبی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

حسن زاده تصریح کرد: شرکت سنگ آهن مرکزی همواره حامی محیط زیست بوده و تاکنون نقش مهمی را در جهت حفظ و ارتقاء سطح فاکتورهای حیاتی زیست محیطی داشته است و اجرای طرح عظیم انتقال و جمع آوری فاضلاب شهری از جانب دیگر نیز در جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آن، حفظ محیط شهری و جلوگیری از آلودگی جوی و سطح معابر، افزایش ارتقای بهداشت عمومی شهروندان و به تبع آن کاهش هزینه های درمان و استفاده مجدد و چندباره از آب و بازگردان آب مصرفی به چرخه تولید و صنعت ، نقش اساسی داشته و از مزایای دیگر اجرای طرح فاضلاب شهری بافق خواهد بود.

مدیر روابط عمومی شرکت سنگ آهن مرکزی جلوگیری از آلوده شدن آب های زیرزمینی ناشی از ورود فاضلاب به لایههای زمین در درازمدت را از دیگر مسائل دارای اهمیت اجرای طرح فاضلاب در شهر بافق برشمرد و بیان داشت: همچنین اجرا و بهره برداری از طرح فاضلاب شهری بافق ، رشد اقتصادی ناشی از افزایش سلامت، بهداشت و بهره وری استفاده از آب را نیز به همراه خواهد داشت و ثمرات زیادی برای مردم به ارمغان خواهد آورد.