نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

ایران رتبه اول جهان در تولید آهن اسفنجی و چهارم در تولید فولاد / افزایش سطح تولید سنگ آهن با اکتشافات جدید در جنوب استان یزد

ایران رتبه اول جهان در تولید آهن اسفنجی و چهارم در تولید فولاد / افزایش سطح تولید سنگ آهن با اکتشافات جدید در جنوب استان یزدبه گزارش روابط عمومی فرماندانداری شهرستان بافق؛همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر و در پی سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان یزد نشست بررسی مشکلات ، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های حوزه صنعت و معدن شهرستان بافق با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار یزد، فرماندار بافق، اعضای شورای اسلامی شهر، جمعی از مدیران استان و شهرستان و مديران شركت ها و كارخانجات بافق در محل هتل نیکان بافق برگزار شد.

مسئولان در این نشست به بیان مشکلات در حوزه معدن پرداختند و خواستار تأمین منابع مالی برای توسعه طرح‌ها در این حوزه شدند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست با اشاره به توسعه در زمینهٔ فولاد کشور گفت: طی چند سال اخیر ظرفیت تولید فولاد خام در کشور از 500 هزار تن به 33 میلیون تن رسیده که با این افتخار بزرگ کشور توانسته جایگاه چهارم فولاد جهان را از آن خود کند.

محمد شریعتمداری در ادامه افزود: در حال حاضر مجموعه 110 میلیون تن ظرفیت تولید زنجیره فولاد در کشور با بیش از 57 درصد پیشرفت فیزیکی در حال فعالیت است که مجموعه‌ای از کار و تلاش در حال انجام است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بابیان اینکه کشور در 9 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه یک سال اخیر در تقاضای تأمین واحدهای صنعتی رشد 23 درصدی داشته است بیان داشت: فضای خوبی نیست و باید تلاش بیشتر شود اما با تمام این محدودیت‌ها تقاضای تأمین برای واحدهای صنعتی رو به رشد است.

شریعتمداری تصریح کرد: خوشبختانه روند سنگ‌آهن در کشور خوب است و معادن بزرگ سنگ‌آهن در کشور شناسایی‌شده اما مانند نمونه‌های مشابه در سطح زمین نیستند و کمی در اعماق زمین هستند.

این مقام مسئول در دولت دوازدهم اظهار داشت: در جنوب استان یزد یک ظرفیت بزرگ سنگ‌آهن دیگری شناسایی‌شده که با رگههای بهتری به سطوح بالاتری خواهیم رسید.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با تولید 30 میلیون تن آهن اسفنجی رتبه اول در جهان را دارا هستیم خاطرنشان کرد: در بین کشورهای صنعتی و معدنی دنیا بهترین شرایط راداریم به‌طوری‌که در سال 2016 تولید فولاد در دنیا 1 درصد رشد داشته اما در ایران 11 درصد رشد داشته است و در سال 2017 ایران با رشد 6 درصدی در جهان 22 درصد رشد تولید فولاد داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان داشت: تمامی این فعالیت‌ها نشان می‌دهد که کار و تلاش در کشور جریان دارد و آینده کشور درخشان است که این اقدامات بخشی از صنعت و معدن است که متکی به معادن طبیعی است و باید ذخایر خود را حفظ و به سمت دانش صنعتی برویم و توسعه فعالیت‌های صنعتی را به سمت نوآوری سوق دهیم.

شریعتمداری بیان کرد: در زنجیره‌های تولید فولاد کشور در رابطه با اکتشافات باید کارهای جدیدی صورت بگیرد و واحدهای جدیدی فولاد درزمینهٔ پایین‌دست به سمت دریاها بروند و واحدهای مستقیم را باید در کنار دریاها تولید کرد.

وی با اشاره به ایام‌الله دهه فجر سخنانی را در رابطه با دستاوردهای مهم انقلاب توسط ملت ایران ارائه داد و افزود: این نظام بر اساس مردم‌سالاری دینی اداره می‌شود و همه باید تلاش کنیم کشور خود را بهتر از پیش بسازیم و از همه امکانات در سایه اتحاد بین ملت جلو برویم و در مسیر شعار انقلاب گام برداریم.

شریعتمداری در پایان یادآور شد: فعالیت‌های صنعتی کشور با مشکلاتی مواجه است که بخشی در درون فعالیت‌های صنعتی و تجاری کشور و بخشی مشکلات برون‌زا و ناشی از فعالیت دیگر دستگاه‌ها است.