نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

حوزه و دانشگاه در راستای نیازهای دینی و نوآوری اسلامی تلاش کنند

حوزه و دانشگاه در راستای نیازهای دینی و نوآوری اسلامی تلاش کنند


امام جمعه بافق :

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق، حجت‌الاسلام سید جواد سلیمانی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه بافق که به مناسب روز وحدت حوزه و دانشگاه در مسجد ولیعصر دانشگاه آزاد اسلامی بافق برگزار شد، با گرامیداشت سالروز شهادت اندیشمند فرزانه دکتر مفتح و روز وحدت و حوزه و دانشگاه اظهار داشت: شهید مفتح شخصیت ارزشمندی بود که هم در حوزه و هم در دانشگاه نقشی تاثیرگذار داشت.

وی عنوان کرد: حرکت و جنبش شهید مفتح بعد از انقلاب برای دشمنان سنگین تمام شد و فعالیت چشمگیر وی در دانشگاه باعث شد که او را به شهادت برسانند.

امام جمعه بافق با تاکید بر ضرورت ایجاد وحدت بین دانشگاه و حوزه خاطرنشان کرد: ایجاد وحدت با گفتمان آزاد محقق می‌شود که باید هم اساتید دانشگاه و طلاب به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

سلیمانی به بیان راهکارهای ایجاد وحدت بین حوزه و دانشگاه پرداخت و تصریح کرد: نخستین راهکار وحدت بین این دو نهاد، ایجاد فضای سالم و در قالب گفت‌وگو است که در این راستا باید برخی از تعصبات کنار گذاشته شود تا دانشجویان و طلاب در این گفتمان‌های آزاد شرکت کرده و به راحتی حرف خود را بزنند.

امام جمعه بافق با تاکید بر ضرورت مشخص بودن اهداف برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی یادآور شد: مشخص بودن هدف طرفین در این گفتمان‌ها باعث ایجاد وحدت و همدلی و موجب ایجاد اتاق فکر مشترک  بین طرفین می‌شود.

سلیمانی همچنین با اشاره به تحولات بزرگی که امروز در دانشگاه‌ها به وجود آمده است، بیان داشت: تحولات علمی و اجتماعی که در جامعه شاهد آن هستیم، مرهون تلاش و همت والای اساتید و دانشجویان متعهد به نظام و انقلاب است.

امام جمعه بافق در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت علم و دانش در فرهنگ غنی اسلامی و دینی اشاره کرد و یادآور شد: هر ابزاری که موجب رشد و تکامل در انسان شود از دیدگاه اسلام ارزشمند است.

وی با بیان آیات و رایاتی در زمینه علم آموزی و اهمیت آن افزود: در کتاب آسمانی ما یعنی قرآن به قلم سوگند یاد شده است و این نشان دهنده این است که هم علم آموزی و هم مکان فراگیری دانش مقدس است.

سلیمانی عنوان کرد: تربیت چهره‌های بالنده و بزرگ ماموریت اصلی دانشگاه و حوزه است که در این زمینه این دو نهاد باید با برنامه ریزی و تدوین اصولی اساسی گام‌های بزرگی بردارند کما اینکه تاکنون چنین بوده است و انسان‌های وارسته‌ای از دانشگاه و حوزه پرورش یافته‌اند.

وی با اشاره به فرمایش گهرباری از حضرت علی (ع) بیان داشت: بین علم و ایمان و دین نباید جدایی بیفتد که اگر این چنین شود، بی‌شک در جامعه آشوب برپا می‌شود چرا که علم و دین دو بال هستند برای تکامل و پرواز و این دیدگاه اسلام است که 14قرن پیش بیان داشته است.

سلیمانی در ادامه سخنان خود به پیشینه دانشگاه  و حوزه اشاره کرد و گفت: هزار و 400 سال قبل در مکتب رسول الله (ص) حوزه شکل گرفته و در آن زمان نیز مردم برای فرا گرفتن مسائل و علم آموزی به محضر خاتم الانبیاء می‌آمدند و ایشان نیز به آنان پاسخ می‌دادند.

امام جمعه بافق تصریح کرد: نهج البلاغه نیز که به عنوان کتاب گرانقدری برای مسلمانان مطرح است، همواره راهنمای مردم در همه امور و مسائل سیاسی و اجتماعی و حکومت‌داری است که نشان از اهمیت علم و دانش و ارزش نهادن اسلام به رشد و بالندگی جامعه دارد.

وی با اشاره به زندگانی حضرت امام محمد باقر(ع) بیان داشت: اگر در زندگی و سیره سایر ائمه نیز بنگریم مشاهده می‌کنیم همه آن بزرگواران در راستای علم و معرفت همواره تلاش می‌کردند.

امام  جمعه بافق با بیان اینکه نظام اداری حوزه و دانشگاه در اسلام یکی است، یادآور شد: تربیت شاگردانی چون مفضل در محضر امامان بزرگوار گواه این موضوع است.

وی گفت: در عصر غیبت هم بزرگان و علمای زیادی هم در مکتب شیعه و هم سنی با ایجاد حوزه‌های علمیه متعددی در شهرهای مختلف کشور موجب پرورش انسان‌های بزرگی چون ابن سینا و ... شدند.

سلیمانی در ادامه به مسائلی که باعث شد در دوران مشروطه بین حوزه و دانشگاه اختلاف ایجاد شود، پرداخت و گفت: در آن دوران دانشجویان به کشورهای خارجی سفر کرده و بعد از اینکه به کشور بازگشتند با حمایت استعمارگران زمزمه جدایی حوزه و دانشگاه را آغاز کردند.

امام جمعه بافق در بخش دیگری از سخنان خود به اجلاس اخیر اساتید دانشگاه‌های جهان در کشور ایران اشاره کرد و گفت: در این اجلاس که با حضور بیش از 600 نفر از اساتید برجسته دانشگاه‌های 40 کشور  برگزار شد، مسیر تحولات و بیداری اسلامی ترسیم شد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با این اجلاس خاطرنشان کرد: ملت‌های اسلامی به واسطه همین دانشگاه‌ها بیدار شده‌اند و استکبار جهانی و قدرت‌های باطل غربی از همین بیداری در هراسند.

سلیمانی تصریح کرد: جلوگیری از آسیب‌های این بیداری و تربیت نسل جوان و سوق دادن آنان به سمت و سوی دین، رفع شبهات آنان و اعتراض به سکوت برخی از بلاد اسلامی در رابطه با تحولات بحرین و سوریه، پرهیز از اختلاف و تفرقه از مهم‌ترین مسائلی است که بنا به فرمایشات رهبری باید مد نظر این اندیشمندان قرار گیرد / عبداللهی