نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

خط تولید آهن کارخانه فسفات و اسفوردی بافق افتتاح شد

خط تولید آهن کارخانه فسفات و اسفوردی بافق افتتاح شد


با حضور معاون وزیر صنعت , معدن و تجارت ؛

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق ، رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، معاون عمرانی استاندار یزد ، رئیس سازمان صنعت ، معدن  و تجارت به همراه هئیتی به بافق سفر کردند و از معدن و طرح های جوار معدنی در حال احداث این شهرستان بازدید کردند.

رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران درحاشیه این سفر در  گفت و گو با خبرنگار در بافق با اشاره به هدف خود از این سفر گفت : شهر معدن خیز بافق دارای پتانسیل معدنی خوب مانند چغارت وسه چاهون برای تولید سنگ آهن ، کنسانتره ،گندله وخوراک کارخانجات فولاد است که بازدید مسولان از این طرحها و پروژه ها ورفع مشکلات ،باعث پیشرفت در کارها می شود.

مهندس امیر امینی افزود :پروژه های که در این شهرستان در حال  اجرایی است علاوه بر  کمک به پیشرفت صنایع فولادی ، در تهیه خوراک ذوب آهن هایی مانند اصفهان وفولاد مبارکه وامثال آن نقش مهمی دارد.

رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و هیئت همراه از کارخانه در حال احداث آگلومراسیون شرکت سنگ آهن مرکزی بافق نیز بازدید کرد.

وی با اشاره به پیشرفت 87 درصدی پروژه آگلو مراسیون شرکت سنگ آهن مرکزی گفت: از لحاظ تجهیزات این پروژه 95 درصد پیشرفت داشته وتا پایان خرداد ماه افتتاح این کارخانه را نیز شاهد خواهیم بود .

رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و هیئت همراه همچنین با حضور در مجتمع فسفات اسفوردی بافق خط تولید این مجتمع را افتتاح کرد.

امینی در حاشیه افتتاح این پروزه بیان داشت : خروجی 80 هزار تنی فسفات در این بخش را داریم و تلاش همکاران در این بخش وراه اندازی وبومی سازی کارخانه تولید آهن پس از 14 سال توقف قابل تحسین است.

وی اتصریح کرد: با افتتاح این خط بالغ بر 24 هزار تن تولید آهن در سال را از محل باطله های تولید فسفات خواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت فسفات آسفوردی نیز در این رابطه  گفت: بعد از 14 سال توقف کارخانه تولید آهن به دلایل نواقص که حتی کارشناسان خارجی نتوانستند آن را راه اندازی کنند با تلاش وهمت همکاران وکارشناسان در این مجموعه در سال 91 که به فرمایش مقام معظم رهبری به سال تولید ملی وحمایت از کار وسرمایه ایرانی بود باحداکثر توان داخلی  راه اندازی شد .

جواد فتوحی افزود: اشتغال زایی وسود آوری این خط تولید که محصول آن آهن با عیار 61 درصد می باشد هم برای منطقه وهم برای شرکت مفید است ومحصول جانبی خط تولید فسفات است خوراک مناسبی برای کارخانه های فولاد می باشد .

وی  بیان داشت  محصول اصلی تولید فسفات است که در صنایع داخلی کودسازی استفاده می شود وبا همان شرایط کار دو محصول را داریم و از باطله خاک که مجموعه ای از آهن وآپاتیت را دارا می شود فسفاتش استهسال شده واهن آن که 42 درصد می باشد وقبلا در باطله ها دپو می شد جدا سازی شده وبا عیار بالاتر قابل بهره برداری است  .

  فتوحی از اشتغال زایی 40 نفر در این بخش خبر داد وخاطر نشان کرد: این خط تولید با مبلغی بالغ بر 5 میلیارد ریال راه اندازی شده است .

این هیئت همچنین از واحد های استخراج معادن میشدوان و سه چاهون بافق بازدید کردند و از نزدیک در جریان چگونی استخراج سنگ آهن قرار گرفتند.

معدن سنگ اهن میشدوان با ذخیره ای بیش از 13میلیون تن و عیار متوسط 38در صد است که  در این واحد معدنی 160نفر به طور مستقیم و بیش از 450نفر به طور غیر مستقیم به کار اشتغال دارند.