نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

دیدار مدیر کل دامپزشکی استان یزد با سرپرست فرمانداری شهرستان بافق

دیدار مدیر کل دامپزشکی استان یزد با سرپرست فرمانداری شهرستان بافقبه گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان بافق؛ فاتحی نیا مدیر کل دامپزشکی استان یزد به همراه سالاری سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان بافق و جمعی از مسئولین این نهاد صبح روز شنبه 31 خردادماه با شاه حسینی سرپرست فرمانداری بافق دیدار و گفتگو کردند.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد در این دیدار با بیان اینکه شهرستان بافق در پرورش دام جایگاه ویژه ای دارد و در حال توسعه است،گفت:  در بحث پرورش دام بیش از 35 هزار رأس دام سبک، بیش از 2 هزار و 500 رأس دام سنگین و حدود 28 واحد پرورش مرغ گوشتی در شهرستان وجود دارد که 417 هزار قطعه در طول دوره جوجه ریزی دارد و همچنین یک واحد مرغ تخمگذار با 3 هزار قطعه مرغ است.

وی علیرغم آنکه کشتارگاه شهرستان بافق سنتی است، اظهار کرد: خوشبختانه شرایط بهداشتی رعایت و ناظرین شبکه دامپزشکی نیز در کشتارگاه حضور دارند و گوشتی سالم برای مصرف در سفره های مردم قرار می گیرد.

فاتحی نیا با اشاره به مشکلات شبکه دامپزشکی شهرستان بافق در بحث نیروی انسانی و تجهیزات اما فعالیت این مجموعه را خوب عنوان کرد و افزود: این خدمات می تواند بهتر به مردم ارائه شود، اگر بخواهیم در حوزه کشاورزی بویژه دامپروری و بهره برداران را دلگرم کنیم تا مشوق نسل بعد باشند، نیازمند پشتیبانی قوی از سوی دولت و سازمان دامپزشکی است.

وی تاکید کرد: نباید به دامپروری به عنوان شغل پدری یا حرفه گذشتگان نگاه کرد و برای آینده برنامه ریزی نکرد، بلکه باید جوانان را به این سمت سوق داد و سیاستگذاری مجموعه جهاد کشاورزی و دامپزشکی نیز در این راستا است.

فاتحی نیا نقش دامپزشکی به عنوان نهاد متولی بهداشت و سلامت دام بسیار موثر دانست و گفت: به شدت نیازمند اعتبارات چه در مرکز استان و شهرستان هستیم و این شرط کیفیت ارائه خدمات است.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد با بیان اینکه در شهرستان بافق مورد نگران کننده ای در بحث بیماری های مشترک دام و انسان وجود ندارد،عنوان کرد: شهرستان بافق در سال 97 تنها 2 مورد ابتلا انسانی به بیماری تب مالت و سال گذشته 3 مورد داشته است و این نشان از تلاش مسئولان شبکه دامپزشکی دارد.

وی یکی از دغدغه های سازمان دامپزشکی را  پیشگیری از بیماری های مشترک  دانست و ادامه داد: هیچ گونه ابتلایی انسانی تب کریمه کنگو در بافق وجود نداشته و این بدلیل خرید مردم از مراکز عرضه مجاز گوشت است.14 واحد قصابی در شهرستان گوشت با برچسب دامپزشکی و سالم به دست مردم می رساند.

فاتحی نیا با اشاره به آنکه شبکه دامپزشکی شهرستان بافق با 4 نیرو فعالیت خود را انجام می دهد،اظهار کرد: اگر قرار باشد این تعداد در محل دیگری خارج از شهر برای سرکشی حضور یابند و در نقطه ای دیگر اتفاقی رخ دهد بدون شک مدیریت مجموعه دچار مشکل می شود.

وی ادامه داد: در بحث اعتبارات امیدواریم رشد قابل توجهی با توجه به پیشنهاد ما به سازمان مدیریت داشته باشیم و با دید مثبت این اعتبارات مصوب شود.

مدیر کل دامپزشکی استان یزد در بخش دیگر سخنان خود با تاکید به فعال تر و پویا ترشدن بخش خصوصی،گفت: بخش خصوصی در حال حاضر دامپزشک ندارد و بخشی از کار به عهده شبکه دامپزشکی است و کار را برای آنان بیشتر و سخت تر با توجه به کمبود نیرو می کند.

سپس شاه حسینی سرپرست فرمانداری بافق با بیان اینکه دامپزشکی مستقیم با سلامت مردم ارتباط دارد،تصریح کرد: بسیاری ممکن است به این موضوع اشراف نداشته باشند اما در حقیقت اگر مراقب ها و نظارت ها در حوزه دام و طیور، کشتارگاه و سردخانه نباشد سلامت مردم به خطر میفتد و از این لحاظ توجه و تقویت بخش دامپزشکی باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

وی با اعلام آمادگی فرمانداری بافق برای هر گونه کمکی به شبکه دامپزشکی شهرستان،گفت: برخی کمبود ها در بعضی حوزه ها قابل قبول نیست و باید امکانات حداقلی فراهم شود .سرپرست شبکه دامپزشکی بافق از مدیران فعال شهرستان می باشد و تعامل و توانایی خوبی در جذب کمک های دولتی و خیرین دارد. آفتاب بافق/