نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

طرح جامع ایستگاه تحقیقات شتر بافق تدوین می شود

طرح جامع ایستگاه تحقیقات شتر بافق تدوین می شود


از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی یزد

به گزارش روابط عموی فرمانداری بافق ، در نشستی که با حضور فرماندار ، مدیران و کارشناسان مرکز تحقیقات کشاورزی یزد و ایستگاه تحقیقات شتر بافق در محل فرمانداری برگزار شد پیرامون طرح جامع ایستگاه تحقیقات شتر بافق بحث و تبادل نظر شد.

رئیس ایستگاه تحقیقات شتر بافق در این نشست با اشاره به وضعیت ایستگاه گفت: ایستگاه تحقیقات شتر بافق در سال 70 با هدف تعیین خصوصیات بیولوژیکی شترهای یک کوهانه ، ارزیابی توان تولیدی شتر و ارائه راه‌کارهاى مناسب به‌منظور افزايش درآمد شترداران شروع بکار کرد.

"شفیع نادری" افزود: در حال حاضر این ایستگاه با جمعیتی بالغ بر 100 نفر شتر شجره دار می باشد که اغلب از نژاد بلوچی می باشند.

وی پژوهش های شاخص و در دست اجرا را یکی از اقدامات مهم این ایستگاه خواند و گفت: شناسایی خصوصیات نژادی شترهای یک کوهانه ، بررسی عملکرد برآورد پارامترهای ژنتیکی صفات اقتصادی گله شتر ایستگاه تحقیقات بافق و تعیین معیار انتخاب و هدف اصلاحی مناسب برای شترهای مناطق کویری ایران از مهمترین برنامه های پژوهشی این ایستگاه می باشد.

نادری با اشاره به اهداف و چشم انداز ایستگاه تحقیقات شتر بافق خاطر نشان کرد : از جمله اهداف این ایستگاه برنامه ریزی و پیگیری طرح جامع و تهیه طرحهای تحقیقاتی در زوینه فیزیولوژی ، تغذیه دامپزشکی و تولیدات شتر در قالب طرح جامع می باشد.

کارشناس تحقیقات کشاورزی یزد نیز با اعلام آمادگی در خصوص تهیه و ارسال طرح جامع ایستگاه تحقیقات شتر بافق گفت: این طرح پس از اجرا قابلیت علمی و کاربردی دارد.

"احمد بیطرف" با تاکید بر شناساندن ایستگاه تحقیقات شتر بافق در سطح کشور خاطر تصریح کرد: به منظور شناساندن این ایستگاه ، پایگاه اطلاع رسانی ایستگاه تحقیقات شتر بافق توسط مرکز تحقیقات کشاورزی یزد راه اندازی می شود.

"مهدی خاوری" فرمانداری بافق در پایان ضمن تاکید بر ارزشی بودن ایستگاه تحقیقات شتر برای شهرستان بافق خاطر نشان کرد : با اجرای  طرح جامع توسعه ایستگاه تحقیقات شتر بافق به زودی شاهد رشد و نمو بیشتر این ایستگاه در سطح استان و کشور باشیم و چون این ایستگاه یک ایستگاه مرکزی تحقیقات شتر است در واقع می تواند نتایج تحقیقات آن در سطح ملی وبین المللی قابل توسعه باشد .

در پایان این نشست در زمینه مواردی چون کمک های عمرانی و تامین تجهیزات و توسعه ایستگاه و آزمایشگاه آن از طرف فرمانداری و مدیریت جهاد کشاورزی بافق ، تامین هزینه پروژه های تحقیقاتی و تهیه برنامه جامع توسعه ایستگاه تحقیقات شتر بافق از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی استان تصمیم گیری شد.