نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

عملیات اجرایی سه طرح آبخیزداری در بافق آغاز شد

عملیات اجرایی سه طرح آبخیزداری در بافق آغاز شدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان بافق؛ خلیل آقایی در سفر یکروزه به بافق با اختصاص اعتبار اولیه سه طرح منابع طبیعی موافقت کرد.

پخش سیلاب، اصلاح و مرمت بندهای خاکی موجود در دشت قطرم و شادکام و نیز توسعه جنگل های دست کاشت و درختچه های سازگار با شرایط آب و هوایی کانون بحران فرسایش بادی منطقه « گودگوار» از جمله این طرح هاست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها همچنین از پارک « بیشه در» واقع در 22 کیلومتری بافق دیدن کرد.

این پارک در زمینی به وسعت 50 هکتار و با پیش بینی 90 میلیارد ریال اعتبار ساخته می شود و ساخت 10 هکتار آن در مرحله نخست توسط شرکت سنگ آهن مرکزی بافق انجام می شود.

در این پارک برای جبران پوشش گیاهی منطقه بیشه در، کاشت نهال و درختچه سازگار با اقلیم منطقه در دستور کار شرکت سنگ آهن بافق قرار دارد.

روشنایی،احداث سرویس های بهداشتی،توسعه فضای سبز و سایر امکانات تفریحی و فرهنگی در این مجموعه دیده شده است.

منطقه « بیشه در» با بیش از 70 هکتار وسعت، در مسیر جاده بافق - بهاباد قرار دارد.

به گفته فرماندار بافق با صرف 17 میلیارد ریال بیش از 450 هکتار از اراضی شهرستان در سال 96 نهالکاری شد که 230 هکتار آن در کانون بحران فرسایش بادی منطقه گودگوار قرار دارد.

محمد زاده رحمانی افزود: نهال تاغ، اسکنبیل و گز از مهم‌ترین گونه‌های کاشته شده در این منطقه است.

وی با بیان اینکه سال های گذشته یکی از علت های توسعه نیافتگی بافت شهری وجود توفان و وزش بادهای موسمی بود، گفت: جنگل کاری در گودگوار باعث شد که سرعت توفان کنترل و از ورود گرد و غبار به شهر و آسیب رسانی به مردم و تاسیسات زیر بنایی جلوگیری شود.

وسعت کانون گودگوار پنجهزار و 500 هکتار است که تاکنون 930 هکتار آن درختکاری و بیابان زدایی شده است.

وسعت عرصه‌های طبیعی شهرستان 820 هزار هکتار است که 400 هکتار آن بیابان و بقیه مرتع و جنگل‌های طبیعی است.