نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

مدیر کل هواشناسی استان یزد : سال جاری در شهرستان بافق بارندگی بیشتر از حد نرمال بوده است

مدیر کل هواشناسی استان یزد : سال جاری در شهرستان بافق بارندگی بیشتر از حد نرمال بوده است


مدیر کل هواشناسی استان یزد : سال جاری در شهرستان بافق بارندگی بیشتر از حد نرمال بوده است
 
طی ملاقاتی که مدیر کل هواشناسی استان با فرماندار و بخشدار مرکزی بافق داشتند از اداره هواشناسی سینوپتیک بافق بازدید و در ارتباط با اهمیت اداره مذکور در شبکه هواشناسی استان همچنین نصب دستگاههای خودکار هواشناسی و ضرورت حمایت فرماندار شهرستان در این خصوص تبادل نظر شد . در ادامه سفر مدیر کل هواشناسی استان به بافق از منطقه سبزدشت و ایستگاه هواشناسی آن بازدید و درمورد فراهم شدن مقدمات لازم برای ارتقاء ایستگاه مذکور به ایستگاه خودکار بررسی لازم انجام گرفت.
مدیر کل هواشناسی استان در این سفر گفت : ایستگاه هواشناسی بافق از ایستگاههای مهم استان می باشد که ازسال 1371 در حد یک ایستگاه سینوپتیک مشغول فعالیت می باشد ، این ایستگاه دارای کد بین المللی و درحال حاضر به صورت شبانه روزی در حال جمع آوری و ثبت داده های جوی می باشد ، در سال جاری در نظر است ایستگاه هواشناسی خودکار در آن نصب گردد که تاثیر قابل ملاحظه ای در ثبت داده های جوی با دقت زیاد و حذف خطاهای انسانی دارد ، در رابطه با ایستگاه سبزدشت نیز هدف تبدیل آن از اقلیم شناسی معمولی به اقلیم شناسی خودکار می باشد که در این راستا عملیات حصار کشی ایستگاه صورت گرفته و اقدامات لازم جهت نصب ایستگاه هواشناسی خودکار در حال انجام است.
مهندس عبادی در ادامه افزود: درمورد ایستگاه بافق یک ایستگاه خودکار هواشناسی بهمبلغ300  میلیون ریال خریداری که جهت نصب و بهره برداری ازآن نیاز به تجهیزات جانبی می باشد و این موارد نیز در دست اقدام است و انشاا...  در سال جاری به بهره برداری می رسد ضمنا به دلیل اینکه هواشناسی بافق از بدو تاسیس    تا کنون مورد باز سازی و تعمیر قرار نگرفته است نیاز به محوطه سازی و تعمیرات ساختمان دارد .
عبادی در ادامه با اشاره به ایستگاه سیزدشت گفت : ایستگاه خودکار آن به مبلغ 300  میلیون ریال و کانکس به مبلغ 80  میلیون ریال خریداری و عملیات حصار کشی آن به مبلغ 200  میلیون ریال به اتمام رسیده است که پس از تامین برق و خرید تجهیزات جانبی انشاا... در سال جاری راه اندازی خواهد شد.
قابل ذکر است در سال گذشته در دهه مبارک فجر ایستگاه هواشناسی خودکار بهاباد نیز به بهره برداری رسید.
 
مدیر کل هواشناسی استان در رابطه با اقدامات آینده هواشناسی استان و شهرستان بافق گفت: برنامه های هواشناسی استان و از جمله شهرستان بافق در راستای طرح راهبردی سازمان هواشناسی کشور برای یک دوره 4 ساله تدوین شده است که امیدواریم با حمایت و مساعدت مسئولین استان و شهرستانها به اهداف تعیین شده برسیم در این برنامه ریزی محورهای اصلی عبارتند از:
-   رفع نواقص و تکمیل شبکه ایستگاههای هواشناسی استان طبق استانداردهای ملی و بین المللی هواشناسی که مطالعات نهایی آن در حال انجام است .
-   تهیه و نصب تجهیزات جدید سخت افزاری و نرم افزاری هواشناسی در ایستگاههای موجود و ایستگاههای جدید
-   به طور کلی برنامه های اداره کل در راستای توسعه برای ایجاد زیر ساختهای مناسب و مورد نیاز برای ارتقاء کیفی هواشناسی استان می باشد.
-          
مهندس عبادی در ادامه صحبتهای خود در مورد بارندگی شهرستان بافق در سال زراعی جاری گفت:
 
بارندگی شهرستان بافق یه طور متوسط سالیانه 63  میلیمتر می باشد.که در سال جاری با 31 درصد افزایش به 83 میلیمتر رسیده است ، این در حالی است که بارندگی سال زراعی جاری در بافق به48 میلیمتر و در بهاباد به 118 میلیمتر رسیده است . به عبارتی شهر بافق با 13درصد کاهش بارندگی و شهر بهاباد با 65 درصد افزایش بارندگی در سال زراعی جاری روبرو بوده است .
پرباران ترین ماه سال زراعی جاری فروردین 88 با 32 میلیمتر بارش در شهرستان بافق به ثبت رسیده است و کم باران ترین ماهها مهر ، دی ، خرداد ، تیرومرداد بوده که بارندگی در آن صفر بوده است .
در مجموع سال زراعی جاری در شهرستان بافق بارندگی بیشتر از نرمال بوده است ، این در حالی است که در سال زراعی جاری شهرستانهای ابرکوه ، تفت ، خاتم ومهریز با خشکسالی روبرو بوده اند.