نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

مراحل تحقيقاتي پرورش ماهي تيلاپيا در بافق يزد انجام مي شود

مراحل تحقيقاتي پرورش ماهي تيلاپيا در بافق يزد انجام مي شود


مراحل تحقيقاتي پرورش ماهي تيلاپيا در بافق يزد انجام مي شود

" محمد علي مبيني " در ابرکوه افزود:
اين نوع ماهي از گونه هاي سريع رشد با نياز آبي بسيار کم است که مراحل تحقيقاتي خود را مي گذراند.
وي اظهار داشت: بزودي اين نوع ماهي که رتبه دوم توليد آبزيان پرورشي دنيا است در استخر
و منبع هاي بافق رهاسازي مي شود که با اجراي اين طرح تحول بزرگي در پرورش آبزيان استان يزد ايجاد خواهد شد.
مبيني ، شوري و درجه حرارت بالا ، اکسيژن محلول پائين و غلظت هاي بالاي آمونياک و قدرت تحمل بيشتر را از خواص اين نوع ماهي ذکر نمود.
وي در ادامه گفت: در حال حاضر300 هزار قطعه بچه ماهي پست لارو در استخرهاي استان دپوسازي مي شود تا پس از برنامه ريزي در شرايط مناسب رهاسازي گردد و تلاش داريم با فعهاليتهاي انجام شده در بخش آبزيان استان سرانه مصرف ماهي را از 6 کيلوگرم در سال به 10 کيلوگرم برسانيم.
وي از توليد بيش از 600 تن ماهي در استان يزد خبر داد و افزود: دو نوع ماهي گرمابي (کپور) و ماهيان سردابي (قزل آلا) پرورش داده مي شود.
مبيني افزود: کپور ماهيان در 6 ماه اول سال در استخرهاي ذخيره آب کشاورزي در مناطقي از استان که داراي آب و هواي گرم هستند مانند شهرستان هاي ابرکوه ، طبس ، خاتم و اردکان پرورش داده مي شوند.
به گفته وي ، در 6 ماه دوم امسال ، ماهيان قزل آلا ، در کانالهاي آب کشاورزي و استخر دو منظوره کشاورزي که استاندارد وزن توليدي آن 300 گرم است پرورش داده مي شود.
وي خاطر نشان کرد: اينگونه از ماهيان بيشتر در مناطق سرد و کوهستاني ، مانند شهرستان هاي تفت و مهريز و در مناطق کويري با آب هاي شور ، چون شهرستانهاي بافق ، بهاباد و ديگر بخش هاي استان ، پرورش داده مي شوند.
مبيني گفت: از مجموع توليد 576 تن ماهي ، 290 تن سردآبي و 286 تن گرمابي است.
مدير شيلات استان يزد گفت: تعداد 75 هزار قطعه ماهي در منبع هاي آبي طبس ، ابرکوه ، يزد ، صدوق ، ميبد و اردکان رها سازي شده است.
وي همچنين افزود: هفت هزار منبع آبي موجود براي پرورش انواع ماهي ها در استان وجود دارد که تاکنون مجوز 800 منبع آبي براي پرورش آبزيان داده شده است.
مبيني ، از آمادگي شيلات و آبزيان استان يزد براي پرداخت تسهيلات از محل بنگاههاي زود بازده براي پرورش آبزيان در استخرهاي آب کشاورزي خبر داد.
به گفته وي با هدف ترويج فرهنگ پرورش و مصرف آبزيان طي سال جاري 6 دوره آموزشي پرورش ماهي و طبخ آبزيان برگزار شده است که 320 نفر آموزش هاي لازم در اين زمينه ها را فرا گرفتند.