نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

مرمت رواقهای میدان خان بافق ادامه دارد.

مرمت رواقهای میدان خان بافق ادامه دارد.


ررئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بافق

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق گفت :میدان خان بنایی است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مربوط به دوره زندیه و افشاریه می باشد.  

 

وی افزود: این بنا در گذشته از نظر اقتصادی و اجتماعی دارای اهمیت زیادی بوده است و تقریبا تمام صنوف گذشته را در خود جای میداده و بعنوان یک بازارچه از آن بهره برداری اقتصادی و طبعا اجتماعی میشده است. مصالح بکار رفته در این بنا  خشت و گل با نماسازی آجریست  با باغچه ای در وسط که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

عباس قدیریان خاطر نشان کرد: جهت احیای دوباره این بنای تاریخی و ارزشمند ، مرمت و ساماندهی آن با اعتباری بالغ بر 100 میلیون ریال در دستور کار میراث فرهنگی بافق قرار گرفت و پیش بینی میشود در مدت 2 ماه آینده کار مرمت فاز یک آن که رواقهای اطراف میدان میباشد، پایان پذیرد.

قدیریان تصریح کرد: تصمیم بر این است که پس از مرمت و احیا،این بنا  به بازارچه صنایع دستی شهرستان تبدیل می شود که بدین لحاظ  نقش بسزایی در معرفی صنایع دستی شهرستان خواهد داشت .البته صنوف دیگر نیز به جهت نیاز در این مکان راه اندازی خواهند شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق با تاکید به اینکه مغازه های اطراف میدان اکثرا دارای مالکیت خصوصی است گفت : امیدواریم که مالکین هم برای هر چه سریعتر به نتیجه رسیدن این موضوع همکاری لازم را با میراث فرهنگی داشته باشند، هر چند تا کنون عده ای از مالکین با همکاری خوبی که با ما داشتند کار سریعتر و بهتر پیش رفته که من در همین جا از آنها تشکر میکنم.

وی از شهرداری شهرستان خواست با توجه به اینکه این بنا در مرکز شهر و در بافت تاریخی و یک هسته شهری بکر و دست نخورده ای است، در ساماندهی و زیبا سازی آن با میراث فرهنگی همکاری و همراهی نماید .