نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

معاون فرماندار بافق : با نگه دارندگان دام و طیور غیر مجاز در محلهای مسکونی برخورد قانونی خواهد شد

معاون فرماندار بافق : با نگه دارندگان دام و طیور غیر مجاز در محلهای مسکونی برخورد قانونی خواهد شد


معاون فرماندار بافق : با نگه دارندگان دام و طیور غیر مجاز در محلهای مسکونی برخورد قانونی خواهد شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق در نشست شورای بهداشت شهرستان كه در محل فرمانداري بافق و با حضور معاون فرماندار و اعضاي شوراي سلامت شهرستان برگزار شد در ابتدا آقاي ندافيان ضمن تبريك اعياد شعبانيه و تقدير و تشكر از اعضاي شوراي سلامت شهرستان به خاطر پيگيري مصوبات اين شورا در سال جاری و همچنين منظم بودن جلسات اين شورا گفت: امسال بيشترين جلسه اي كه برگزار شده در خصوص كشتارگاه سنتي بافق بود كه بيشترين وقت و جلسه را صرف خود كرده و الحمدا... پيگيري ها نتيجه بخش بوده و مصوبه تخريب كشتارگاه و احداث كشتارگاه جديد بعد از هشت سال عملي شد كه خوشبختانه كشتارگاه جديد با 80 درصد پيشرفت در حال احداث بوده و اميدواريم در نيمه اول سالجاري به بهره برداري برسد.

ندافيان در ادامه تصريح كرد دستور كار جلسه در مورد نگهداری دام وطیور در محلهای مسکونی ، ارائه گزارش پيشرفت كار ساختمان كشتارگاه و همچنين كشتار غيرمجاز دام توسط صنف قصاب در محلهاي غيرمجاز و مورد آخر در مورد بیماری تب كريمه ــ كنگو است.

معاون فرماندار با اشاره به كشتار غيربهداشتي دام گفت: بايد با همكاري و هماهنگي كليه اعضاي شوراي بهداشت شهرستان اين موضوع پيگيري شده و از روند بي رويه كشتار دام در شهر جلوگيري تا كشتارگاه جديد ساخته و راه اندازي شود.

حسين ندافيان در مورد نگهداري دام و طيور در محلهاي مسكوني تذكر داد و گفت: با توجه به شكايات مكرر مردمي مبني بر نگهداري دام و طيور در محلهاي مسكوني توسط برخي از افراد كه موجب شده تا مشكلات زيست محيطي و تهدید سلامت مردم را فراهم نموده مقرر شد پس از هماهنگي در جلسات شوراي سلامت براساس قوانين و ضوابط موجود و با همكاري دستگاههاي مرتبط پس از اخطار كتبي در صورت عدم توجه به اخطار ظرف مدت يك ماه به صورت ويژه ضمن جمع آوري دام و طيور با متخلفين برخورد خواهد شد.

در ادامه جلسه دكتر ميرجليلي سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان درمورد سند جامع سلامت صحبت هايي ارائه كرد و گفت: همزمان با روز جهاني بهداشت و با حضور استاندار و فرمانداران استان اين سند رونمايي شد.

وي در ادامه گفت: اين سند حاوي 80 سرفصل بوده كه هر فصل جداگانه به مسائلي از قبيل سلامت جامع، تغذيه سالم، بهداشت محيط، جلوگيري ازبيماريهاي واگيردار ، بیماری های مربوط به زنان و کودکان و... بحث مي كند.

سرپرست شبكه بهداشت و درمان بافق در پايان جلسه با اشاره به بیماري تب خونریزی دهنده كريمه – كنگو گفت : ‌اين بيماري یک بیماری ویروسی حاد تب دار است و از جمله بیماریهای مشترک انسان و دام بوده که مرگ و میر بالایی دارد و در آسیا (از جمله ایران) ، اروپا و آفریقا دیده شده است .

وی در ادامه افزود : علائم این بیماری سردرد ، گلودرد ، تب و لرز، درد عضلانی ، درد و سفتی گردن ، تهوع و استفراغ می باشد و در حال حاضر واکسن شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد و افرادی که به نحوی به دام در ارتباط هستند (دامدار و قصاب) باید با رعایت نکات بهداشتی ضامن سلامتی خود باشند .

دکتر میرجلیلی در پایان به این نکته اشاره کرد که از گشتار دام در معابر عمومی و مراسمها ( ورود حجاج و زائران) همچنین از مصرف جگر خام و نیمه پز جدا خودداری نمایند .