نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

معاون فرماندار بافق :در 27 سال گذشته 3ميليون و 600 هزار نفر بر اثر حواث طبيعي جان خود را از داده اند

معاون فرماندار بافق :در 27 سال گذشته 3ميليون و 600 هزار نفر بر اثر حواث طبيعي جان خود را از داده اند


معاون فرماندار بافق :در 27 سال گذشته 3ميليون و 600 هزار نفر بر اثر حواث طبيعي جان خود را از داده اند

به گزارش روابط عمومي فرمانداري بافق همزمان با گراميداشت هفته كاهش اثرات بلاياي طبيعي معاون فرماندار بافق به همراه جمعي از مسئولين و اعضاي ستاد حوادث شهرستان بافق با امام جمعه اين شهر ديدار كردند. در اين ديدار امام جمعه بافق ضمن تبريك ميلاد حضرت فاطمه معصومه (س) ، آغاز هفته حج و هفته كاهش اثرات بلاياي طبيعي را تبريك گفت . حجت الاسلام سليماني با اشاره به آياتي از كلام وحي گفت : تمام بلايي كه در جامعه امروزي اتفاق مي افتد به دنبال رفتار و كردار خود مردم مي باشد و اين در حالي است كه در نيم قرن اخير اين قبيل اتفاقات و بلاياي طبيعي رو به رشد و افزايش مي باشد . وي با اشاره به بحث فرهنگ سازي و آماده ساختن تمام جوانب پيشگيري را يكي از عوامل موثر در كاهش اثرات بلاياي طبيعي دانست

در ادامه اين نشست معاون فرماندار بافق ضمن تبريك هفته حج و هفته كاهش اثرات بلاياي طبيعي گفت: طبق آمار برگرفته از سازمان ملل در 27 سال گذشته 3ميليون و 600 هزار نفر بر اثر حواث طبيعي جان باخته و بيش از 3 ميليارد نفر آسيب و 240 ميليارد دلار خسارت مالي بر جاي گذاشته است .

ندافيان با اشاره به اينكه يك سري از بلاياي طبيعي قابل پيش بيني نيستند اظهار داشت : شناسايي مناطق بحراني و حادثه خيز ، احداث بندهاي خاكي و سيل بند مي تواند از جمله اقدامات پيشگيرانه باشد .

معاون فرماندار بافق با اشاره به اينكه كشور ما در حال توسعه مي باشد گفت : بايد علاوه بر اين مورد پيش بيني حوادث غير مترقبه را مهم تلقي كرد كه در اين خصوص همكاري و تعامل سازمانهاي مردم نهاد با دستگاههاي اجرايي را مي طلبد .

ندافيان در ادامه تصريح كرد در سال 88 اعتبارات تخصيص داده شده به بافق از سوي ستاد حوادث استان در بخش خشكسالي و حوادثي  20 ميليارد و نهصد ميليون ريال تخصيص يافته كه از اين مبلغ يازده ميليارد و چهارصدو پنجاه ميليون ريال مربوط به خشكسالي و ما بقي صرف پروژه هاي حوادثي گرديده است .

وي برنامه هاي آتي ستاد حوادث شهرستان را تشريح كرد و گفت: راهكارهاي برتر در سيستم هشدار دهنده ، آمادگي نيروهاي عمل كننده در حوادث ،‌ايمن سازي نقاط حادثه خيز ،‌تمهيدات علمي و مهندسي ، طراحي پروژه هاي عظيم مطالعاتي ، آموزش عمومي و تخصصي از جمله اين برنامه ها مي باشد 

مسئول هلال احمر شهرستان نيز در اين ديدار با موثر دانستن آموزشهاي همگاني در مورد اقدامات پيشگيرانه قبل از وقوع حادثه گفت : با توجه به اينكه تا كنون آموزش داده شده در سطح وسيع صورت نگرفته شايسته است تا تمام اقشار جامعه بالاخص مديران و مسئولين ستاد حوادث شهرستان اين قبيل آموزشها را ببنيند .

محمد رضا فتاحي در ادامه گفت : نظر به اينكه شهرستان بافق در مسير و خط زلزله قرار گرفته مي بايست نقشه هاي خطرپذيري شهرستان تهيه گشته و در اختيار ستاد حوادث شهرستان قرار گيرد.

در پايان اين ديدار پس از بحث و تبادل نظر ساير اعضا احداث اتاق بحران شهرستان ، احداث فضاي سبز بيشتر با وجود املاك وقفي زياد و استفاده بهينه از فضاي سبز در مواقع وقوع حادثه ، تكميل سالن چند منظوره هلال احمر از جمله مصوبات اين نشست بود .