نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

مهمترین راه پیشگیری و مقابله با آسیبهای اجتماعی ورود از منظر دین است

مهمترین راه پیشگیری و مقابله با آسیبهای اجتماعی ورود از منظر دین است


مهمترین راه پیشگیری و مقابله با آسیبهای اجتماعی ورود از منظر دین است

به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان بافق "حسين ندافيان" روز دوشنبه در نشست اعضا دفتر امور بانوان و خانواده كه در محل فرمانداري بافق برگزار شد گفت: ضرورت دارد بانک آمار و اطلاعاتی از همه آسیبهای اجتماعی ملی و بومی کهشهرستان متوجه آن است از سوی کمیته ها در سطح مناطق مختلف شناسایی و مطرح و مورد بررسی قرار گرفته و برای پیشگیری، مقابله و درمان آن برنامه ریزی و اولویت بندی انجام پذیرد.

 وی نقش حوزه بانوان را در کاهش آسیبهای اجتماعی و تشکیل بانک اطلاعاتی اساسی دانست و افزود: با توجه به اینکه بسیاری از آسیبهای اجتماعی متوجه خانواده و بانوان در جامعه می باشد، ضرورت دارد، برنامه هایی که در این حوزه اجرا می شوند در راستای تقویت باورهای دینی و بیداری و آگاهی بخشی بانوان به آسیبها و مضرات معضلات اجتماعی باشد.

ندافيان، نقش حوزه های فرهنگی بخصوص آموزش و پرورش را در پیشگیری و کاهش آسیبهای اجتماعی بسیار موثر دانست و افزود: هرجایی که احساس شود آسیب بیشتری وجود دارد، باید با جدیت بررسی کرد و ریشه آسیبها را شناسایی و نسبت به کاهش آن برنامه ریزی کرد.

فرمانده سپاه ناحيه بافق نيزدر اين نشست گفت :از آنجایی که خانواده یکی از مهمترین عوامل مؤثر در رشد همه جانبه کودک و نوجوان است، می تواند در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی گام های مؤثری بردارد و ما نيز براي اينكه آنها را تشويق كنيم تا آموزشهايي را در اين زمينه ببينند بايد اول اعتماد سازي كنيم تا به سوي اين آموزشها جلب شوند .

سرهنگ باقيان افزود : اگرچه نقش خانواده در پیشگیری از آسیب های اجتماعی بسیار مهم تلقی می گردد لیکن این مسئله به معنای عدم توجه به کارکرد مناسب سایر نهادهای اجتماعی و برنامه ریزی های صحیح اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در ارتباط با مسائلی از قبیل توزیع مناسب ثروت در جامعه، ایجاد فرصت های اشتغال، توسعه آموزش های غیررسمی و استفاده از ظرفیت های رسانه ای نیست. در این میان نقش انجمن اولیا و مربیان با کارکردهای ویژه آن از قبیل تحکیم روابط اجتماعی اعضای خانواده از طریق آموزش خانواده می تواند مورد توجه مسئولان و برنامه ریزان فرهنگی و اجتماعی قرار گیرد

مسئول دفتر امور بانوان و خانواده فرمانداري هم، یکپارچگی و هماهنگی در سیاستها و خط مشهای کلی دستگاههای فرهنگی برای شناسایی و پیشگیری آسیبهای اجتماعی و بخصوص در خانواده و حوزه بانوان را ضروری دانست و گفت: برای پیشگیری و مقابله باید راهکارها و پیشنهادات مطابق با میزان آسیبها در هرمحله ارایه گردد تا در اين جلسات ، تصمیمات اتخاذ شده بررسی و مصوب گردد.

ناهید مظفري، شناسایی مشکلات و نیازهای بانوان و خانواده در بخشهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی و یکپارچه بودن همه دستگاهها بخصوص فرهنگی در کاهش نابرابریهای جنسیتی و فراهم کردن زمینه برای مشارکت همه جانبه بانوان در همه عرصه ها را از وظایف مهم اعضاء دفتر امور بانوان بیان کرد.

 وي یاد آور شد:  بسياري از شاخصهای مختلف درحوزه بانوان و خانواده در سطح شهرستان ، همپای توسعه در همه بخشها و حوزه های مختلف رشد چمگيري و اميدوار كننده اي داشته اما متاسفانه در بحث طلاق رشد منفی داشته ایم.

 وی یک از راههای مقابله با این پدیده شوم را بالا برن سطح آگاهیهای دختران و پسران در دوران قبل از ازدواج . برگزاري دوره هاي اموزشي مهارتهاي زندگي و آموزشهاي قبل از ازدواج در مقاطع متوسطه و ایجاد فرصت اشتغال زوجین عنوان کرد و گفت: ضرورت دارد، راهکار مناسب در این خصوص تبیین ، برنامه ریزی و چاره اندیشی شود.