نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

هنر ایرانی در دل کوههای میمند شهربابک

هنر ایرانی در دل کوههای میمند شهربابکبه گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان بافق؛ صبح روز جمعه بیستم مهرماه بنا بر دعوت روابط عمومی فرمانداری بافق گروهی از خبرنگاران و اصحاب جراید بافق از روستای تاریخی «میمند» واقع در ۴۳کیلومتری شهربابک از استان کرمان بازدید کردند. 
در این بازدید که اصحاب رسانه و جراید میهمان فرماندار بافق بودند، خبرنگاران با زندگی مردمان این دیار در دل سنگ های میمند آشنا شدند.
بنا بر گفته های «شمس الدینی»  مدیر کمپ گردشگری این روستای دست ساز(دستکند) این روستا به هزار سوم پیش از میلاد تعلق دارد گرچه برخی این قدمت را به ۱۲ هزار سال پیش نیز تخمین می زنند.
مردمان این دیار موفق شده بودند با ایجاد حفره های در دل این کوههای سنگلاخی خانه های بنا کنند.
زندگی این مردمان از  طریق رمه و کشاورزی تامین می شده است.
معماری که در ساخت این بناها به کار رفته موجب بهت و حیرت مردمان کنونی (این زمان) می شود که چگونه توانسته اند با ابزارهای ابتدایی اتاق های ایجاد کنند که گاه ارتفاع این خانه ها به دو متر می رسد. اتاق هایی که پهنای آن به ۱۲متر یا بیش‌تر می رسد.
نکته شایان ذکر این که مسوولان میراث فرهنکی استان  کرمان این بنا را به ثبت جهانی رسانده اند و نه تنها گردشگران داخلی بلکه از سایر نقاط برای دیدن این هنر ایرانیان به این سمت می آیند. منبع خبر: افق کویر.