واگذاری ۷۱٫۵ درصد شرکت سنگ آهن مرکزی به صندوق بازنشستگان فولاد کشور در سال گذشته

شناسه : 2692398

واگذاری ۷۱٫۵ درصد شرکت سنگ آهن مرکزی به صندوق بازنشستگان فولاد کشور در سال گذشته
بحث واگذاری معدن سنگ آهن بافق به بخش خصوصی، از چندی پیش سبب نگرانی مردم و مسئولان استان یزد و بافق شده است که البته دلایل قانع‌کننده‌ای برای این نگرانی‌ها وجود دارد.

سنگ آهن بافق هم‌اکنون به کارخانه فولاد اصفهان می‌رود و با توجه به مشکلاتی که در زمینه آب بین یزد و اصفهان وجود دارد، این معدن به نوعی می‌توانست در احقاق حق مردم یزد اثرگذار باشد اما با واگذاری آن به بخش خصوصی غیربومی، مشکلاتی در آینده ایجاد خواهد شد.

خصوصی سازی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق که این روز ها دغدغه مسئولان استان و مردم شهرستان بافق شده است، در نشستی با حضور اعضای هیئت مدیره صندوق بازنشستگان کشور، معاون اقتصادی این صندوق، معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد، امام جمعه و فرماندار بافق و جمعی از مسئولان و  فعالان سیاسی اجتماعی و اصحاب رسانه این شهرستان بررسی شد.

در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید،.عضو هیئت مدیره صندوق بازنشستگان فولاد کشور اظهار داشت: با توجه به تغییر و تحولاتی که در مجموعه سهامداری شرکت سنگ آهن مرکزی ایجاد شده است، اعلام آمادگی کردیم تا از ۷۰ درصدی که مربوط به صندوق بازنشستگی فولاد است، در زمینه تکمیل طرح‌های مدیران شرکت در شهرستان طبق برنامه‌ریزی آنها، همکاری کنیم.

یونس الستی تصریح کرد: اولویت اول ما، تکمیل تمامی طرح‌ها و پروژه‌های شرکت سنگ آهن مرکزی بافق است.

وی در زمینه بقیه سهام شرکت سنگ آهن مرکزی بافق نیز عنوان کرد: این سهام  در راستای اهلیت سازمان خصوصی، به مجموعه خصوصی واگذار می‌شود.

عضو هیئت مدیره صندوق بازنشستگان فولاد کشور بیان کرد: بخش خصوصی نیز با توجه به امیدنامه‌ای که او را به اجرای تعهدات پایبند کرده است، به اجرای کلیه طرح‌های تعهداتی که برای تکمیل پروژه‌های شرکت سنگ آهن مرکزی بافق انجام شده است، ملزم می‌کند.

الستی بیان داشت: مصوب کردیم همچون روال گذشته، هر عوارضی که برای کمک به توسعه شهر بر اساس قانون تعیین شده، اجرا شود همچنین دو درصد عوارضی را که تعهد کرده‌ایم، همچون سال ۹۲ در سال جاری نیز پرداخت می‌کنیم.

عضو هیئت مدیره صندوق بازنشستگان کشور خاطرنشان کرد: ۷۱٫۵ درصد شرکت سنگ آهن مرکزی در انتهای سال گذشته به صندوق بازنشستگان فولاد کشور واگذار شد و ۲۸٫۵ درصد آن هم در اختیار سازمان خصوصی سازی است که در راستای سیاست‌های دولت واگذار می‌شود.

وی در زمینه تغییرات در هیت مدیره شرکت سنگ آهن مرکزی هم گفت: این موضوع در هیئت مدیره صندوق، یک بار دیگر مطرح می‌شود تا حداقل یک عضو از شهرستان و استان به آن اضافه شود.

عضو هیئت مدیره صندوق بازنشستگان کشور و معاون اقتصادی این صندوق به سئوالات شرکت کنندگان در زمینه فرآیند خصوصی سازی، تغییرات هیئت مدیره، اختصاص عوارض ارزش افزوده، سرانجام کارخانجات جوار معدنی  و نیروهای این شرکت پاسخ گفت.

امام جمعه بافق با اشاره به اهمیت سنگ آهن بافق برای مردم این شهرستان، گفت: این معدن همه سرمایه یک جمعیت حدود چهل و اندی هزار نفریست ولذا حق مردم ما ضایع نشود.

حجت الاسلام سیدجواد سلیمانی در همایش بحث و بررسی توسعه، عمران و آبادانی شهرستان بافق ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان، اظهارکرد: خداوند در کشور ما در هر  نقطه ای نعمت های گوناگونی را در اختیار افراد قرار داد است.

امام جمعه بافق ادامه داد: بعضی از استان ها منابع ارزشمندی مانند آب، جنگل، مراتع، کشاورزی و دامداری، نفت  و غیره را دارد و خدای بزرگ در شکم این کویر خشک و سوزان معادن ارزشمندی را قرار داده است.

وی با بیان این مطلب که بالاترین ذخیره ما مجموعه چغارت  است، عنوان کرد: اگر بر اساس نامه هایی که برخی عزیزان در اختیار بنده قرار داده اند این معدن شامل اصل ۴۵ و انفالست باید مقام معظم رهبری دستوری را ارائه کنند.

وی با اشاره به اهمیت سنگ آهن بافق برای مردم شهرستان، افزود: اگر نیز شامل اصل ۴۴ است این معدن تنها  سرمایه یک جمعیت حدود چهل و اندی هزار نفری و تلاش شود حق کارگران و مردم ضایع نشود.

حجت الاسلام سلیمانی خاطرنشان کرد: این تعهداتی که در طول سال ها قبل و  قول هایی که در دهه هفتاد از سوی مسئولین  وعده داده شد باید انجام شود.

امام جمعه بافق با اشاره به ضرورت تدبیر درباره کارخانه های جوارمعدنی، عنوان کرد: کارخانه های جوار معدنی آگلومراسیون و گندله باید تکمیل تا مردم ما بتوانند از این سرمایه و نعمت خدادادی حداکثر استفاده را ببرند.

همایش بحث و بررسی توسعه، عمران و آبادانی شهرستان بافق با شرکت ۲ تن از اعضای هیئت مدیره صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت سنگ آهن مرکزی، معاون سیاسی  و امنیتی استانداریزد، مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی، امام جمعه و فرماندار و عده ای از مسئولین، اندیشمندان و فعالان سیاسی و اجتماعی شهرستان بافق برگزارشد.

 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.