نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

پیرترین پلنگ ایرانی در بافق

پیرترین پلنگ ایرانی در بافق



به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق: پیرترین پلنگ ایران که 14 سال از عمرش می‌گذرد در کوه بافق که این روزها با احداث جاده گزوئیه تهدید می‌شود زندگی می کند.

بررسیهای سالهای اخیر نشان از حضور یک پلنگ ایرانی نر با سن تقریبی حداقل ۱۲ تا ۱۴ سال در منطقه حفاظت شده کوه بافق دارد.

مدیر انجمن دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران در این باره می گوید: این پلنگ نر برای نخستین بار در پاییز ۱۳۸۳ که در آن زمان نیز پلنگ بالغی بود، توسط دوربین های تله ای عکس برداری شد. این پلنگ در سال ۱۳۸۶ در این منطقه زنده گیری شده و به مدت 6 ماه مجهز به گردنبند ردیاب ماهواره ای بود.

به گفته کیوان هوشمند ، در سال های بعدی نیز این پلنگ به دفعات درحال شکار کل و بز توسط محیط بانان عکسبرداری شد. تصویر این پلنگ در زمستان ۱۳۹۰ در نقاط مختلف منطقه حفاظت شده کوه بافق ثبت شد.

او اضافه می کند: بررسی ظاهر این پلنگ در سال های مختلف نشان از آن دارد که حداقل ۱۲ تا ۱۴ سال از عمر آن می گذرد و از همین رو پیرترین پلنگ نر شناخته شده در ایران به شمار می رود.

هوشمند یادآور می شود: با اینکه گربه سانان در اسارت تا ۲۵ سال هم عمر می کنند، ولی در طبیعت معمولا به ندرت بیش از ۱۰ سال زندگی کرده و حضور این پلنگ در بخش های مختلف منطقه نشان از غالب بودن آن است.

به هر حال، این موضوع نشان دهنده امنیت نسبتا مناسب منطقه حفاظت شده کوه بافق برای زیست پلنگ ایرانی است.  اما متاسفانه درحال حاضر، آینده این منطقه به شدت به دلیل  اقدام برای احداث یک جاده میان گذر در مخاطره قرار گرفته است، جاده ای که شهر بافق را به روستاهای شیطور و دولت آباد متصل می کند معروف به جاده گزوئیه که از محدوده امن منطقه حفاظت شده کوه بافق عبور می کند.

منبع : آخرین نیوز